Jubileusz z okazji 120 lecia Straży Pożarnej w Krzeszowicach

W dniu 21.04.2011 minęło 120 lat od daty pierwszego udokumentowanego dyżuru ogniowego członków Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeszowicach.

Zanim o obchodach tego święta ? parę słów o głównym animatorze i pierwszym prezesie straży pożarnej w Krzeszowicach, a był nim hrabia Andrzej Potocki, syn Adama Potockiego który piastował urząd marszałka krajowego, a jako prezes Towarzystwa Ubezpieczenia od Ognia, był inicjatorem utworzenia w Krakowie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Hrabia Andrzej - wtedy student Uniwersytetu Jagiellońskiego - należał do tej straży, dowodząc oddziałem utworzonym ze studentów UJ, wśród których byli m.in. Włodzimierz Tetmajer i Stanisław Wyspiański.

Od momentu powstania ochotniczej straży pożarnej w Krzeszowicach /zebranie założycielskie 16.12.1890/ był jej prezesem aż do tragicznej śmierci w 1908 r. Później obowiązki prezesa pełniła jego żona hr. Zofia Potocka.